În aceasta saptamana, polițiștii din cadrul Secției de poliție rurală Merei au identificat principalul bănuit în cazul unui furt, un bărbat în vârstă de 42 de ani, din Săhăteni.
Fapta a fost sesizată în ziua de 21 decembrie 2023, de către un bărbat în vârstă de 36 de ani, din Săhăteni.
Din cercetări s-a stabilit faptul că în perioada de 11 – 21 decembrie 2023, persoana bănuită ar fi sustras 6000 de marcote de pomi fructiferi plantați pe un teren din extravilanul localității Săhăteni.
Prejudiciul a fost estimat de către persoana vătămată la 2500 de lei.
În cauză polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt pentru stabilirea întregiii activități infracționale a bănuitului.
E.S.