Tenis de masă: Dragoș Oprea, bronz european
Last Updated on 21/07/2018 by Iulian Gavriluta

tenis de masaUn nou succes al tenisului de masă buzoian cu ocazia Campionatului European pentru juniori, competiție care s-a desfășurat la Cluj. Dragoș Oprea, unul dintre cei mai talentați jucători la acest nivel de vârstă, a cucerit medalia de bronz pe echipe, după ce în semifinalele competiției echipa națională a României a cedat, scor 2-3, în fața echipei Rusiei.

În drumul către podium, în faza sferturile de finală ale competiției, echipa României, în componența Cristi Pletea, Rareș Sipos și Dragoș Oprea, a învins formația similară a Belgiei cu scorul de 3-1. Tot la aceasta competiție, echipa națională de junioare a obținut o performanță remarcabilă prin obținerea medaliilor de aur pe echipe, după o finală dramatică cu Rusia, scor 3-2.