FOTO – CUPA ROMANIEI DE KARATE – “SHITO RYU”, Dragomiresti, 19 Mai 2018
Last Updated on 25/05/2018 by Iulian Gavriluta

Cupa Romaniei de Karate Shito Ryu  2018   News Buzau 0005Sambata, 19 Mai 2018, la Sala de Sport din Dragomiresti, Dambovita, s-a desfasurat Cupa Romaniei de Karate Shito Ryu, pentru copii, minicadeti, cadeti, juniori, U21, seniori si veterani.

 

Scopurile competiţiei au fost:

-           Consolidarea relatiilor intre cluburile sportive;

-           Dobandirea de experienta in competitii;

-           Testarea sportivilor care urmeaza sa participe la competitiile nationale si internationale;

-           Criteriu de selecţie, prin acumulare de puncte a loturilor naţionale pentru anul 2018;

-           Criteriu de selecţie pentru Campionatul European de Karate Shito Ryu din Lanciano (Chieti), Italia, perioada 16-17 Iunie 2018;

-           Promovarea sportului KARATE si a stilului SHITO RYU.

Au avut drept de participare structurile sportive din cadrul Comisiei Nationale de Karate Shito Ryu, afiliate la Federatia Romana de Karate. Federatia Romana de Karate este afiliata la Federatia Mondiala de Karate (World Karate Federation, https://www.wkf.net) aceasta fiind singura federatie recunoscuta de Comitetul International Olimpic (https://www.olympic.org/world-karate-federation).

La Cupa Romaniei de Karate Shito Ryu au participat 320 de sportivi, 520 de intrari, din 22 structuri sportive.

Printre sportivii participanti s-au numarat si buzoienii legitimati la asociatia “Munteanu SPORT CLUB” (antr. prof. Daniel MUNTEANU).

REZULTATE:

Medalii de AUR:

1.        PAUN EDUARD-ANDREI – Kata Bo – Kobudo – 7 ani;

Medalii de ARGINT:

1.        POPA RADU-DANIEL – Kata – Juniori;

2.        ROSU MARIUS-SEBASTIAN – Kata – Veterani;

3.        POPA RADU-DANIEL – Kata Bo – Kobudo – Juniori;

4.        ROSU MARIUS-SEBASTIAN – Kata Bo – Kobudo – Veterani;

5.        ROSU LAURENTIU – Kata Bo – Kobudo – 11 ani;

6.        ROSU LAURENTIU – Kumite Non Stop – Copii 3 +43 Kg.;

Medalii de BRONZ:

1.        BUCUR DANUT – Kata – Veterani;

2.        BUCUR DANUT – Kata Bo – Kobudo – Veterani;

3.        POSPAI ALEXANDRU-IOAN – Kata Bo – Kobudo – 13 ani;

4.        COJANU ALEXIA-TEODORA – Kumite Joc Tehnic – Copii 2 – 27 Kg.;

5.        ROSU MARIUS-SEBASTIAN – Kumite WKF – Veterani;

Competitia s-a desfasurat pe 2 probe, KATA si KUMITE (Joc Tehnic, Non Stop si WKF), la individual si echipe (KATA si KUMITE WKF), feminin si masculin, si s-a tinut pe 4 suprafete de lupta (TATAMI).

S-au acordat acorda premii pentru sportivi constand in diplome si medalii pentru ocupantii locurilor I, II, III, III.

Categoriile de varsta: Copii I (sub 8 ani); Copii I (8-9 ani); Copii III (10-11 ani); Minicadeti (12-13 ani); Cadeti (14-15 ani); Juniori (16-17 ani), U21 (18-20 ani), Seniori (Kata +16 ani,; Kumite + 18 ani), Veterani (+35 ani).

PRESEDINTE

Antrenor Emerit Daniel MUNTEANU

 

{vsig}karate-Munteanu-BZ{/vsig}