Olimpiada Nationala, un regal al Limbii Franceze, la Buzau

afis final olimpiada BuzauMinisterul Educatiei Nationale si Inspectoratul Scolar Judetean Buzau au organizat, la Liceul Pedagogic Spiru Haret Buzau, Olimpiada Nationala de Limbi romanice - Limba Franceza, in perioada 2-6 aprilie 2018, la care au participat 291 de elevi calificati din toate judetele, 43 de profesori insotitori si 46 de membri ai Comisiei Centrale.

 

Ecourile acestei editii a olimpiadei de limba franceza, organizate la Buzau, demonstreaza ca a fost un regal al limbii franceze, datorita organizarii impecabile, a programului divers, a participarii internationale, cat si a rezultatelor excelente obtinute de elevi. Toate aceste aspecte au fost subliniate in mesajele de multumire si de felicitare, prezentate in cadrul festivitatii de premiere, dar si prin mesajele primite de la profesori, inspectori, elevi si parinti din toata tara.

            In primul rand, a fost un regal pentru acesti elevi pasionati de limba franceza care au obtinut un numar record de premii si mentiuni: 39 de premii si 40 de mentiuni din partea Ministerului Educatiei Nationale, 196 de mentiuni speciale, din partea Inspectoratului Scolar Judetean Buzau, acordate tuturor olimpicilor care au obtinut peste 80 de puncte. De asemenea, au fost decernate 12 premii speciale elevilor care s-au remarcat la proba B, orala, si la producerea mesajului scris, din cadrul probei A. In premiera, trei elevi au impartit Marele Premiu acordat de InnoHub Academy care le-a oferit si posibilitatea de a participa la un stagiu gratuit de formare in domeniul blockain, in colaborare cu IBM Romania.

O surpriza placuta a acestei editii a fost si participarea unui numar de 46 de baieti, multi dintre ei regasindu-se pe podium sau pe lista premiile acordate de ISJ Buzau: 5 premii si 8 mentiuni din partea MEN si 28 de mentiuni speciale din partea ISJ Buzau.

Elevii premianti s-au bucurat si de premiile constand in tablete, ceasuri, carti si dictionare recent editate, prin implicarea, in premiera, a unor institutii internationale, precum Institutul Francez din Romania, Organizatia Internationala a Francofoniei, de Delegatia Wallonia –Bruxelles din Romania, de Ambasada Elvetiei in Romania, dar si a altor parteneri nationali: Societe Generale EBS, Romfilatelia, Generali, Autonom etc.

            Un alt aspect care a fost evidentiat de participantii directi, cat si de parintii acestora, s-a referit la conditiile excelente de cazare si de masa. Olimpiada nationala de limba franceza de la Buzau a fost printre putinele concursuri de acest gen care le-a oferit participantilor posibilitatea cazarii la hotel, datorita finantarii din partea Consiliului Judetean Buzau si a sponsorului principal, Société Generale EBS, in urma campaniei Excelenta pentru excelenta, promovate de Centrul Cultural Francofon Buzau.

Din partea echipei de la Calarasi, dna inspector scolar Corina Diaconu le-a multumit organizatorilor pentru primirea minunata, gazduirea de exceptie si programul incantator pe care le-au oferit elevilor nostri si profesorilor care i-au insotit pe durata olimpiadei de limba franceza.

Din judetul Alba, domnul Florin Oltean, profesor insotitor, ne-a transmis pe adresa de email a olimpiadei, urmatorul mesaj de multumire: ”Imi permit ca, in numele ISJ Alba, al elevilor din judeţul nostru, participanţi la acest concurs şi, in numele meu, personal, sa va mulţumesc pentru ospitalitatea şi generozitatea Dvs. şi pentru excelenta organizare a Olimpiadei Naţionale de Limba franceza.

           Precizia şi punctualitatea in derularea probelor de concurs, diversitatea şi atractivitatea activitaţilor propuse in afara examenelor oficiale, disponibilitatea de care aţi dat dovada, condiţiile de cazare şi de masa, amabilitatea profesoarei corespondente pentru judeţul Alba, d-na Balaceanu Georgeta, frumuseţea oamenilor şi a peisajelor buzoiene ne lasa, cu siguranţa, amintiri de neuitat.

          Cred, totodata, ca sunt in asentimentul elevilor noştri si al profesorilor coordonatori cand afirm ca Buzaul este deja un „incontournable” pe harta prioritaţilor turistice ale ţarii noastre”.

Din partea parintilor, doamna David Gabriela a multumit organizatorilor de la Buzau pentru caldura si profesionalismul demonstrat in cele 5 zile de olimpiada. Participanta la ultimele 3 editii, fiica doamnei s-a intors de la Buzau ”extrem de fericita si incantata de conditiile de cazare, de ospitalitate gazdelor si de organizarea impecabila”.

De-abia ajuns acasa, la Dorohoi, elevul Halici Octavian Eusebiu si-a manifestat dorinta de a reveni la Buzau, unde a avut parte de o organizare ireprosabila.

           Membrii Comisiei Centrale, coordonati in mod exemplar, de catre dna Manuela-Delia ANGHEL, inspector general in MEN si de catre dna Sonia BERBINSKI, conf.univ. dr. la Universitatea Bucuresti, au demonstrat ca sunt o echipa profesionista, responsabila, creativa si eficienta. Ei au considerat, de asemenea, ca aceasta editie a fost un mare succes, prin profesionalismul si daruirea echipei de organizare din partea ISJ Buzau. In cartea de onoare a olimpiadei, unii au mentionat chiar faptul ca aceasta editie a facut istorie, datorita colaborarii, in numele limbii franceze, a institutiilor la nivel international, national si local.

In calitate de organizatori, am dori sa multumim tuturor celor care au contribuit la acest regal al limbii franceze prin care Buzaul a demonstrat, inca o data, ca stie sa construiasca viitorul prin sustinerea performantei tinerilor in domeniul educatiei, in general, si al limbii franceze, in mod special.

           

Inspector scolar general,

Prof. Florina STOIAN

Inspector scolar pentru limbi romanice,

Presedintele Centrului Cultural Francofon Buzau,

Prof. Maria –Monalisa PLESEA