TU STII cum se obtine pensia de urmas si ce drepturi au sotul supravietuitor si copiii unei persoane decedate?
Last Updated on 21/03/2018 by Iulian Gavriluta

PensieCasa Nationala de Pensii ofera, pe siteul propriu, o serie de informatii utile legate de pensia de urmas. Raspunzand unora dintre cele mai frecvente intrebari pe aceasta tema, Casa de Pensii explica in ce conditii se poate obtine pensia de urmas, cand poate fi solicitata si cum pot beneficia copiii unei persoane decedate de o astfel de pensie.  

Unul dintre primele lucruri care trebuie stiute despre pensia de urmas este acela ca ea se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii. Cuantumul pensiei se stabileste, in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel: pentru un singur urmas - 50%; pentru doi urmasi - 75%; pentru 3 sau mai multi urmasi   - 100% . Casa Nationala de Pensii arata ca sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie. Copiii pot beneficia de pensie de urmas pana la varsta de 16 ani sau pana la varsta de 26 de ani daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora. In cazul persoanelor invalide, copilul beneficiaza de pensie de urmas pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit pana la implinirea varstei de 16 ani, respectiv 26 de ani. „In cazul copiilor orfani de ambii parinti : pensia de urmas rezulta din insumarea drepturilor de urmas, calculate dupa fiecare parinte”, subliniaza Casa Nationala de Pensii. Institutia mai arata ca incepand cu 1 ianuarie 2011, copiii, beneficiari ai unei pensii de urmas, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, indiferent de nivelul acestora (art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice). Cererea formulate de sotul supravietuitor pentru acordarea pensiei de urmas nu poate fi facuta oricand, fiind stabilite conditiile in care se poate formula aceasta cerere. Astfel, sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas in urmatoarele situatii:

a) la implinirea varstei standard de pensionare, pe tot timpul vietii, dacadurata casatoriei a fost de 15 ani sau de cel putin 10 ani ;

b) indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an;

c) indiferent de varstasi de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut ; d) indiferent de varstasi de durata casatoriei, pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut ;

e) sotul supravietuitor care are in ingrijire, la data decesului sustinatorului, unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani, in perioadele in care nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut – pana la data implinirii de catre ultimul copil a varstei de 7 ani.

A.M.