FOTO – VIDEO Elevii Liceului Tehnologic din Beceni au incantat publicul buzoian la Fetivalul Artistic al Elevilor Buzoieni

Liceul BECENIIn An Centenar pentru Romania avem convingerea ca traditiile, folclorul si datinile neamului nostru sunt duse mai departe. Ne-au demonstrat-o, in cursul zilei de ieri, elevii Liceului Tehnologic Sat Margariti Comuna Beceni prezenti la Festivalul Artistic al Elevilor Buzoieni.

 

Organizat de Palatul Copiilor Buzau in Sala Mare a Consiliului Judetean festivalul a fost o dovada vie a faptului ca elevii si cadrele didactice din judetul Buzau, cu multa munca, dau viata unor numere de spectacol de-a dreptul extraordinare. Asa au fost si elevii din Beceni, EXTRAORDINARI. Au urcat pe scena timizi dar cu credinta si speranta ca munca lor va fi incununata de succes. Asa a fost... Muzica populara munteneasca le-a dezlegat sufletul si inimile, ritmul le-a dat aripi iar dansurile suitei sau ale Sarbei studentilor s-au dovedit a fi in fiinta lor din mosi si stramosi. 16 tineri, frumosi si increzatori au dat pe scena tot ce au avut mai bun si mai frumos iar ropotele de aplauze de la final a dovedit ca AU TALENT. Emotiile au pus stapanire nu doar pe sufletele lor tinere ci si pe cele ale coordonatorilor amsamblului, doua doamne inimoase, Prof. NEGOITA Luminita si Prof. FRATILA Rozica. „In spatele a ceea ce ati vazut sunt foarte multe ore de munca. Ne bucura faptul ca ei poarta costumele traditionale cu mult drag. Faptul ca provin din localitati apropiate comunei Beceni contribuie foarte mult, sunt localitati unde multe traditii si obiceiuri inca se pastreaza iar ei sunt obisnuiti cu portul sau dansul popular. Ansamblul in sine este o traditie a liceului nostru, el a luat nastere cu multi ani in urma, a castigat multe premii si a incantat publicul si peste granitele tarii. Multi elevi au terminat scoala, formam mereu alti elevi care iau locul celor plecati. Este o mandrie pentru noi.”, a precizat pentru NEWS Buzau, Prof. NEGOITA Luminita. „Sunt tineri foarte deschisi, participa cu drag la acest gen de activitati. Intotdeauna ii implicam in activitati de educatie nonformala fie cu ansamblul, fie ca voluntari, actiuni umanitare sau de ecologizare. De foarte multe ori sunt influentati de multi factori sociali cu care se confrunta familiile lor dar scoala si actiunile in care sunt implicati reusesc sa-i faca sa se mobilizeze si sa depaseasca momentele mai grele.”, a completat Prof. FRATILA Rozica. Tinerii au fost impecabili, si nu doar ca si comportament, daruire si pasiune ci si ca tinuta a portului popular. „Costumele sunt ale liceului nostru. Acum mai bine de 15 ani, Prof. MOCANU Petre, director al liceului pe atunci, si-a dorit infiintarea unui ansamblu si primul pas facut a fost acela de a achizitiona aceste costume traditionale, cusute manual cu motive muntenesti”, ne-a spus doamna profesor NEGOITA. Iata ca peste ani visul directorului de atunci a fost dus mai departe iar munca si emotiile au fost acoperite de aplauze. TRADITIA MERGE MAI DEPARTE!

Felicitari tuturor!

Alina DRAGOMIR

 

{vsig}spectacol-sala-cj-elevi{/vsig}

https://www.youtube.com/watch?v=GnrIDV1R1S0&feature=youtu.be