Probleme grave legate de acordul dintre Toma – Primaria Buzau si Clubul masonilor Rotary: finantare secreta, Prefectura si Salcutan “se fac reciproc mincinosi”…Taiwanezul de la Romcarbon doneaza ceea ce nu are… (FOTO)
Last Updated on 04/09/2017 by Iulian Gavriluta

prefect raspuns CLM RotaryO controversata Hotarare a CLM Buzau (274 din 01.08.2017), votata in data de 3 august a.c., creaza confuzie  datorita multor “umbre” ce se afla in spatele unor mari interese de grup din oras. Pe langa razboiul cunoscut, in scena intra taiwanezul Clement Hung de la societatea Romcarbon din Buzau, de asemenea membru in clubul “de elite” Rotary care se spune (Salcutan pe facebook) ca doneaza terenul pentru constructia unui Centru de excelenta pentru tineri – “Explorer” (surse bine informate ne spun ca la fel ca si in cazul strazii Transilvania, Romcarbon nu detine niciun teren pentru a fi donat,

 

respectivele suprafete apartin de fapt primariei Buzau prin Hotarare de Guvern, iar ca sa fie in proprietatea societatii mentionate trebuia sa aiba loc un proces in instanta…ceea ce nu a avut loc niciodata – Romcarbon pierdea in mod garantat respectiva “lupta”). Cu toate ca s-a anuntat sus si tare ca “acordul de colaborare” dintre “Banii publici” si Rotary se va face pe baza Legii Tineretului - 350/2006, se pare ca avocatul Lucian Salcutan, presedintele Rotary Buzau s-a razgandit si spune ca finantarile vin din zona privata si ca nu-i intereseaza pe consilierii buzoieni – recte pe cetatenii orasului, cine este acel “investitor privat” (utilitatile, accesul la respectivul Centru si atlele vor fi suportate de la bugetul local! – HCLM 274/01/08/2017 - vezi extrase din PV al CLM din 3 august 2017 - LINK). Prefectura Buzau intra si ea pe fir si cere documente suplimentare pentru a se pronunta asupra legalitatii Hotararii de CLM anuntate. Numai ca…Salcutan si Prefectura “se fac mincinosi” pe rand…acuzandu-se reciproc ca au/n-au trimis actele cerute! Iata de ce acordul dintre Primarie si Rotary nu se poate incheia pe Legea Tineretului (350/2006): 1. scopul prevazut in statut (Rotary) trebuie sa vizeze direct domeniul tineretului, iar pentru realizarea acestora majoritatea obiectivelor asumate sunt adresate tinerilor ; 2. cel putin doua treimi din numarul total al membrilor acelei organizatii neguvernamentale sunt tineri cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani .

Cum s-a razgandit Salcutan sau cum minte el pe facebook, legat de subiectul acordului Primarie-Rotary (comparati cu extrasele din Procesul verbal de la sedinta CLM din data de 3 august 2017):

Lucian Alexandru Salcutan O minciuna afruntata. Ideea centrului stiintific si initiativa construirii sale dateaza din septembrie 2016 si imi apartine, urmare a vizitei la Buzau a unei persoane din conducerea Science center Singapore. De altfel, Rotary Club Buzau a organiat la s...Vezi mai mult

 Auras Tereaca un link, ceva, ca să dovediți ?

 

Lucian Alexandru Salcutan gala rotary explorer pe google si se va vedea gala. Participantii din septembrie de la Hasdeu si membrii clubului nostru, martori ai vizitei din septembrie 2016

 

Lucian Alexandru Salcutan pe 19.09.2017 vom face o prezentare a stadiului proiectului si a planurilor constructiei, cu participarea unui reputat consultant belgian in infiintarea de centre stiintifice, invitat de mine, sponsori, elevi, profesorii ce fac parte din boardul stiintific, precum si primar, prefect, consilieri locali.

 

Lucian Alexandru Salcutan Nu e benefica prezentarea proiectului ca o idee a dlui primar, deoarece nu corespunde adevarului si poate fi ulterior speculata inadvertenta si pt ca politizeaza toxic o initiativa extrem de importanta pt Bz si pt tara chiar. Proiectul e facut pana acum EXCLUSIV cu bani privati, este curat si se bucura de o sustinere extrem de larga. Orice includere excesiva in zona politica va afecta proiectul. Partidele pot ajuta (sau nu, dupa cum s-a vazut), dar atat. Dl. primar este unul dintre primii sustinatori ai ideii si a ramas dedicat realizarii sale. Primii sustinatori au fost membrii clubului nostru, 2 profesori ai Lic Hasdeu, al carui nume il pot face public daca se doreste si isi vor da acordul sa le divulg numele. Dupa aceea, sunt sute de persoane, multe care nu sunt buzoieni, care cunosc si sustin proiectul.

Voinea Nick Auras Tereaca politicienii, consilierii, si alti angajati ai statului nu sunt obligati legal sa probeze nimic...iar toate dosarele DNA sunt niste facaturi ieftine la comanda dusmanilor lor...evident...SUNT IRONIC...

Iulian Gavriluta Domnule Lucian Alexandru Salcutan nimeni nu este impotriva unui astfel de centru dar faceti-o legal...dupa cate stiu Prefectura v-a cerut prin Primarie cateva documente suplimentare pentru a dovedi ca parteneriatul cu Primaria si CLM este legal...pana la aceasta ora nu s-a transmis nimic. Acum veniti cu ideea prezentarii proiectului...dar Primaria a transmis Prefecturii ca acest proiect nu va incepe deocamdata pentru ca nu are buget..cine minte? De ce nu o faceti legal? E greu?

 

Iulian Gavriluta Daca doriti finantare pe Legea Tineretului..350..demonstrati ca Clubul Rotary are membrii.. tineret cat cere legea...si faceti public Statutul Clubului Royary..asa cum a cerut Prefectura!

 

Lucian Alexandru Salcutan Nu vrea nimeni finantare pe acea lege. E o gresita intelegere a hotararii de CL si a contractului. De fapt, referirea aceea la legea tineretului se face doar la articolele privind principii si nu la restul legii. Daca citeati cu atentie contractul, la obligatiile partilor, nu este prevazuta nicio finantare, iar terenul, cladirea si echipamentele din interior sunt in sarcina noastra de adus. E doar un acord de principiu pentru viitor. Noi am avut initiativa si il si realizam (cu fonduri private, tocmai pentru a evita orice interpretare rau voitoare), iar comunitatea trebuie sa il preia treptat ca activitate si ca finantare. Daca doriti o explicatie ampla si corecta, va stau la dispozitie. Proiectul este prea frumos si important pentru a fi terfelit datorita razboaielor politice sau ale unor posibile prejudecati.

Lucian Alexandru Salcutan 1. Am raspuns si lamurit neclaritatile Prefecturii

 

Lucian Alexandru Salcutan 2. Proiectul a inceput de mult si continua,pentru ca nu se face cu bani din bugetul public. Colaborarea va incepe dupa darea in functiune a centrului.

Lucian Alexandru Salcutan In ceea ce priveste finantarea, se vor include EVENTUAL, sume de bani pentru anii ce urmeaza, in limita aprobarii CL, an de an, pentru a sustine activitati ce se vor desfasura in centru.

Lucian Alexandru Salcutan In final, va asigur ca totul este legal si ca NU S-A CHELTUIT 1 LEU DIN BANI PUBLICI PENTRU ACEST PROIECT. Daca puteti sa imi dati un exemplu asemanator in Buzau in ultimi 28 de ani, va rog sa o faceti.

 

Iata dialogul mirobolant din CLM-ul din data de 3 august a.c. intre Salcutan si consilierii locali:

 

Domnul Constantin Toma, primarul municipiului Buzău:

„Caracterul extraordinar rezultă din faptul că există un finanţator pentru o construcţie. Aşa cum vă spuneam şi data trecută, Romcarbonul a donat 5.500 de metri pătraţi Clubului Rotary Buzău, care prin rotaţie din şase în şase luni este condus de un preşedinte. Întâmplător, acum este domnul Lucian Sălcuţan, pe care înţeleg că îl iubiţi foarte mult, de la liberali în mod special. Este şi el membru tot în partidul naţional liberal, aşa am înţeles, de multă vreme. Este un proiect în fiecare oraş important din această lume. Există un asemenea centru, am văzut cu ochii mei la Amsterdam, în această primăvară, unde numai anul trecut a avut 618 de mii de vizitatori, majoritatea copii şi tineri. Era 16 euro biletul şi m-a impresionat în mod deosebit. Se dezvolta pe trei paliere, 140 de mii de exponate de la fabrici la cheie. Până la proiectul de facere a lumii cu ciorba aia cu aminoacizii prezentată şi video, eu ştiu multe cuvinte, laboratoare chimice, industria becului. Vorbea despre faptul că era o donaţie a Philipsului, care este unul dintre cei mai mari producători de sisteme de iluminat din lume, astfel încât copiii de la început să se ducă spre ştiinţele exacte şi să încerce să lucreze şi cu tehnologie. Şi la noi în Buzău este aceeaşi criză ca peste tot, respectiv cerere foarte mare de forţă de muncă. Avem doar 1,39% şomaj în acest moment. În perspectivă dacă se va merge în acest ritm şi Buzăului încet încet îi va dispărea industria. În acest moment 95% din fondurile care vin la primărie de exemplu, din cele 66 de milioane, vin din zona economică şi mai precis din zona aceasta industrială cei mai mulţi bănuţi. Cel mai mare contribuabil fiind Fabrica de bere Ursus, care va contribui şi el la această chestie. Fabrica de bere Ursus aşa cum ştiţi, direct şi indirect, contribuie cu o sumă de circa 5 milioane de euro din cele 66 de milioane care s-au cumpărat anul trecut. La fel grupul Greentech va veni tot cu o chestie la cheie, robotizată pe partea aceasta de reciclare. Sunt mari agenţi economici interesaţi să trezească interesul copiilor şi elevilor de a lucra, s-ar duce cei mai buni dintre ei spre Politehnică şi o parte din ei să se ducă spre a deveni muncitori de înaltă calificare. Pe această linie mergem, inclusiv în Europa de Est, ultima investiţie 24 de milioane de euro la Ostrava, făcută de statul slovac sau ceh, un ştii niciodată ce este. Fosta Cehoslovacie. Este şi cazul Buzăului, în România sunt doar nişte încercări la Timişoara şi la Bucureşti. Avem ocazia şi în alianţă cu marile grupuri industriale din oraşul nostru şi împreună cu Clubul Rotary. La Rotary am fost invitat pentru prima dată mai mulţi oameni politici şi de administraţie şi profesori din tot învăţământul tehnic Buzoian, inclusiv doamna profesoară de fizică de la Hasdeu, doamna Mândruţă. Totul a fost extraordinar. Am avut o invitaţie şi la Singapore, dacă nu era domnul consilier Roşioru să mă ţină, m-aş fi dus acolo, dar am ales să mă duc la Amsterdam pe banii mei, ca să văd mai de aproape, să nu cheltuiesc banii primăriei.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Domnule primar, domnule preşedinte daţi-mi voie să intervin pentru a justifica urgenţa pe care o ridica domnul consilier în câteva cuvinte.”

Domnul consilier Ionescu Constantin: „Urgenţa a fost a domnului primar, nu a dumneavoatră.” 

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Vreau să vă justific urgenţa, deoarece solicitarea este făcută de noi. Noi am solicitat acest lucru. Aş vrea să fac o precizare prealabilă. Terenul, clădirea, echipamentele care formează acest Science Center, aşa se numeşte în engleză. Îmi cer scuze pentru folosirea termenului în engleză, dar în română nu există, deoarece în România nu există nimic asemănător. Aţi avea şansa să contribuiţi ca parteneri, la un proiect unic în această ţară, de o amploare semnificativă. Referitor la clădire, terenul îl avem.”

Domnul consilier Florescu Constantin: „De unde aveţi terenul?”

Domnul Constantin Toma, primarul municipiului Buzău: „De la Romcarbon, am mai spus.”

Domnul consilier Florescu Constantin:„Romcarbon l-a donat.”

Domnul Constantin Toma, primarul municipiului Buzău:

„Da, domnule consilier.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Da, este o donaţie.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Care este caracterul extraordinar?”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Dacă mă lăsaţi, am să vă explic imediat.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Dacă puteţi să ne spuneţi în 2 secunde caracterul urgent. Noi am spus, şedinţa ordinară viitoare.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Este urgent, deoarece dacă nu votaţi astăzi, pierdem finanţarea pentru clădire.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „De ce?”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Pentru că finanţatorul...”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Cine este finanţatorul?”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Nu vă interesează pe dumneavoastră.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Cum să nu ne intereseze?”

Domnul consilier Florescu Constantin: „Nu merge aşa. Se cere colaborarea pe zece ani de zile.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Suntem în discuţii cu bănci şi cu finanţatori.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Haideţi să supunem la vot amânarea pentru şedinţa ordinară pentru a studia proiectul. Avem şi noi nevoie să studiem. Ne-aţi pus nişte foi în această mapă. Vrem să studiem.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Sunt două pagini.”

Domnul consilier Tepeluş Laurenţiu - Cristinel, preşedintele şedinţei: „Domnu Barbu Liviu, haideţi să ascultăm până la capăt.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Nu am auzit decât utilitate, dar nimic de caracterul urgent.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Dacă nu se obţine finanţare astăzi, nu se poate face proiectul într-un termen rezonabil.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Amănăm pentru şedinţa ordinară pentru a vedea şi noi caracterul urgent."

Domnul consilier Şerban Nicolae: „Finanţarea este legată de termen care nu suportă amânare, să înţeleg?”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „După cum ştiţi suntem în luna august. Iarăşi după cum ştiţi, nu se pot începe construcţiile fără să obţinem avize de construcţie, fără a obţine, de asemenea acest contract de finanţare. În condiţiile în care, am lăsa pe sfârşitul lunii august, într-o şedinţă ordinară aşa cum propune distinsul consilier.”

Domnul consilier Şerban Nicolae: „Ce s-ar întâmpla?”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Înseamnă că anul acesta nu s-ar mai putea face nimic.”

Domnul consilier Şerban Nicolae: „Pierdem un an de zile.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Pierdem acest an, dar intr-un astfel de proiect care presupune conlucrarea între mai mulţi factori, se poate pierde întreg proiectul. În septembrie, urmează să vină un consilier, reputat la nivelul Uniunii Europene pentru crearea unor astfel de Science Center. Acest consilier şi toate proiectele în acest domeniu se gândesc şi pentru realizarea acestora este nevoie de timp. Nu este un proiect care se face într-o secundă. Nu văd de ce nu a putut să studieze distinsul consilier.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Pentru că aici nu scrie ce se întâmplă cu acest centru după 10 ani.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Scrie.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Unde scrie? Nu scrie nicăieri pe foile pe care le avem noi. Poate pe cele pe care le aveţi dumneavoatră.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Acest centru nu este cu bani. Nu daţi nici un ban în acest centru.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş:  „Dorim mutarea într-o şedinţă ordinară, pentru a avea timp să-l studiem. Nimic altceva.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Sunt 2 pagini.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „În aceste două pagini nu se specifică ce se întâmplă după 10 ani cu acest centru.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Dacă mă întrebaţi juridic, este simplu. Cine construieşte acela este proprietar in continuare. Care este problema? Nu daţi nici un ban."

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Dăm bani pe infrastructură, canalizare, electrica, mai multe. Pe mine mă interesează. Sunt bani publici, care dumneavoatră spuneţi că nu ne interesează.”

Domnul Constantin Toma, primarul municipiului Buzău: „Este în regulă. Oprim educaţia la Buzău, vă mulţumesc.”

Domnul consilier Barbu Liviu - Dragoş: „Noi vrem amânarea acestui proiect pentru o şedinţă ordinară.”

Domnul consilier Barbu Ion: „Aţi spus dumneavoastră şi încercaţi să ne îndemnaţi să votăm astăzi în favoarea proiectului, motivând că scopul ar fi banul. Între şedinţa ordinară din luna iulie şi şedinţa extraordinară din luna august sunt câteva zile, semn că dumneavoastră nu aţi pregătit acest proiect de hotărâre din vreme. Spuneţi că nu puteţi să executaţi lucrarea, construcţia până la sfârşitul anului. Este incorect din punctul meu de vedere. Este drept, este punctul dumneavoastră de vedere, motivaţi cum consideraţi, dar gândiţi-vă şi la acest aspect. Între şedinţa ordinară din luna iulie şi aceasta extraordinară este o săptămână, câteva zile.”

Domnul Sălcuţan Alexandru Lucian, avocat în cadrul Baroului Buzău: „Domnule consilier lucrăm la acest proiect din septembrie.”

Domnul consilier Barbu lon: „De ce nu aţi venit în şedinţa extraordinară, pentru ca noi să nu mai fim puşi aşa cum am fost puşi în tot acest mandat de către conducerea primăriei să votăm în şedinţe extraordinare, proiecte de importanţă foarte'mare, care după aceea au avut repercursiuni asupra noastră ca şi consilieri.”

Domnul consilier Tepeluş Laurenţiu - Cristinel, preşedintele şedinţei: „Supun la vot propunerea domnului consilier Barbu Liviu - Dragoş de a retrage proiectul de hotărâre privind aprobarea cooperării Consiliului Local al Municipiului Buzău cu Asociaţia Club Rotary Buzău în vederea realizării în comun a proiectului de interes public local “Centru ştiinţific destinat apropierii elevilor şi tinerilor buzoieni de ştiinţele exacte şi tehnologiile moderne de pe ordinea de zi a şedinţei de astăzi, şi amânarea într-o şedinţă ordinară. Propunerea a fost respinsă cu 13 voturi împotrivă şi 6 voturi pentru (Ionescu Constantin, Barbu Ion, Barbu Liviu - Dragoş, Bănică Nicu - Liviu, Şerban Nicolae şi Vlad George - Aurelian).

Domnul consilier Tepeluş Laurenţiu - Cristinel, preşedintele şedinţei supune la vot ordinea de zi care este adoptată cu 13 de voturi pentru şi 6 abţineri (Ionescu Constantin, Barbu Ion, Barbu Liviu - Dragoş, Bănică Nicu - Liviu, Şerban Nicolae şi Vlad George - Aurelian).

I.G.

 

{vsig}acord_primarie-rotary{/vsig}

 

{vsig}raspuns-prefectura-Toma{/vsig}

 

{vsig}salcutan-FB{/vsig}